Naše filozofie

DSCN0049Když jsme se s Bertem poprvé zamýšleli nad projektem Houbového Parku, měl náš úmysl zcela jiný záměr. Chtěli jsme vytvořit Park se znalostní stezkou o houbách pro naše hosty.  Bert ( Holanďan) je stále ohromen českou přírodou a její specifikou. Fascinuje ho možnost chodit volně po lese a sbírat plody, které tam rostou. Ano, pro nás je tato možnost zcela přirozená a běžná a prakticky každý Čech zná houby a různé lesní bobule a dokáže z nich vytvářet různé pochutiny, což je ovšem čistě česká záležitost!

Inu, začali jsme hledat prostor, kde bychom mohli náš sen začít budovat. Do projektu ovšem vstoupila další myšlenka. Rodina Berta vlastní zcela unikátní sbírku zkamenělin z celé Evropy z 90% vlastnoručně sesbíranou. Henk a Nolly, rodiče Berta, chtěli sbírku rozdělit a věnovat exponáty sbírky různým muzeím v Holandsku. Tím, že jsme objevili prostor, který se nám líbil k realizaci našich fantazií, rozhodla se rodina, že se sbírka přestěhuje k nám a vytvoříme zde unikátní muzeum, které v roce 2008 bylo otevřeno veřejnosti. Na muzeum jsme navázali i v Parku.

Víme, jak nás všechny fascinuje vývoj planety, co vše příroda umí a dokáže. Abychom vše přiblížili i těm nejmenším, připravili jsme malou naučnou dinosauří stezku. Ve spolupráci s dospěláky děti procházejí parkem od úkolu k úkolu. Dinosauři ale baví hlavně kluky. Museli jsme připravit i něco zábavného pro holky. A tak vznikla Rafíkova pohádková stezka a Ráj Skřítků.

Současná doba přináší do našich životů mnoho stresů, agresivity, egoismu, jsme unaveni z toho, jak žijeme.  Vidíme, že v současném hektickém světě není mnoho příležitostí být spolu, zastavit se a bezstarostně si hrát. Proto k výrobě her, stezek i soutěží používáme přírodní materiály, snažíme se o rozvíjení fantazie na základě hry a základních dovedností. Omezujeme používání elektronických her, počítačů, wi-fi a ostatních rušivých elementů z venkovního světa.

A zde se mění a rozšiřuje celý původní záměr. Vedle naučných stezek se snažíme budovat místo, kde se hlavním aktérem stává spolupracující skupinka ( prťavců i dospěláků), kteří si vzájemně pomáhají, komunikují, plní úkoly, poznávají nové věci i sami sebe a zároveň si hrají, veselí se a hlavně – užívají společných pohodových chvil.


Historie Houbového Parku »<< | Úvod | Na začátek stránky | >> |